Blechy - postrach každé domácnosti

04.09.2018

     Blechy patří mezi hmyz s dokonalou proměnou a jejich vývoj zahrnuje stadium vajíčka, larvy, kukly a dospělce

     Nejčastějším druhem blechy je blecha kočičí (Ctenocephalides felis), dále pak blecha psí (Ctenocephalides canis), Pulex simulans (parazituje hlavně u drobných savců), Echidnophaga gallinacea (parazituje hlavně u drůbeže) a v neposlední řadě blecha obecná neboli lidská (Pulex irritans).

     Dospělé blechy jsou velké 1 - 5 mm, mají ze stran zploštělé tělo a bodavé ústní ústrojí, pomocí kterého pronikají do kůže hostitele a živí se jeho krví. Larvy mají červovitý tvar a živý se kožními šupinami, sekrety ale hlavně exkrementy dospělých blech, které jsou bohaté na krev.

     Blechy kladou vajíčka v srsti nebo peří hostitele. Ty jsou asi 0,5 mm velká, oválná, perleťové barvy. Ze srsti lehce vypadávají do koberců, podestýlky, nebo půdy, kde se za 1 až 6 dnů líhnou larvy. Stadium larvy trvá 5 - 11 dní, avšak při nedostatku potravy nebo nevhodných klimatických podmínkách se může prodloužit až na 2 - 3 týdny. Stadium kukly trvá 1 - 2 týdny a dospělé blechy žijí 3 - 6 měsíců

     Celý vývojový cyklus může být dokončen za 12 až 14 dnů, v závislosti od teploty a vlhkosti prostředí. V nepříznivých podmínkách může trvat až 6 měsíců. V podmínkách lidských příbytků však většinou trvá 3 až 4 týdny.

     Samičky kladou vajíčka vždy jen po nasání krve. V čase vrcholné produkce může samička produkovat 40 - 50 vajíček za den. V průměru je to však 27 vajíček za den, po dobu 50 až 100 dnů

     Blechy můžou způsobit těžké podráždění u zvířat i člověka. Jsou zodpovědné za vznik alergie na bleší kousnutí. V případě masivního napadení, mohou blechy způsobit anémii v důsledku nedostatku železa a to zejména u mláďat. Další rizikem je přenos infekčních a parazitárních onemocnění jako jsou například tasemnice (Dipylidium caninum), rickettsie, filárie a jiné.


                                                                                           Autor: MVDr. Lucie Černegová