Chlamydiová infekce koček
Je onemocnění, které postihuje horní cesty dýchací a projevuje se především rýmou a zánětem spojivek. Postihovat také může genitální trakt.
Původcem tohoto onemocnění je gramnegativní bakterie Chlamydophila felis, která napadá buňky sliznic a spojivky. Odolnost bakterií závisí na teplotě prostředí, při teplotách 35 - 40 stupňů hyne do 48 hodin. Při pokojové teplotě, však vydrží několik dní.
K nakažení dochází především u mladých koček ve věku 5 - 16 týdnů, onemocnět však můžou kočky v jakémkoliv věku. Infekce se přenáší přímím kontaktem nebo kapénkovou infekcí - očním nebo nosním sekretem. Inkubační doba je 3 - 10 dní. U velké části koček proběhne infekce bez viditelných klinických příznaků, avšak tyto zvířata přenášejí infekci dál.
Nakažené zvířata vykazují klinické příznaky zánětu spojivek - zvýšený serózní (vodnatý) výtok z očí, začervenání a otok spojivek. Často dochází k postižení pouze jednoho oka, po 7 - 10 se však příznaky začnou projevovat i na druhém oku. Dále se může přidat rinitida se serózním výtokem z nosu, kašlání nebo kýchání. Vodnatý výtok se postupem času může změnit na hlenovitý až hnisavý, v důsledku sekundární bakteriální infekce. Může dojít také k postižení celkového stavu zvířete, rozvíjí se horečka nad 40 stupňů, která může trvat až 10 dní. Může se přidat nechutenství a snížení aktivity. Po překonání fáze horečky, se u některých koček může vyskytnou kulhání, které trvá 3 - 4 dny. Pokud infekce zasáhne pohlavní aparát, může docházet k neplodnosti, potratům, a rození mrtvých mláďat.
Stanovení diagnózy provádíme PCR metodou z výtěru ze spojivky. K léčbě se používají antibiotika. Lékem první volby doxycyklin, který musíme nakažené kočce podávat nejméně po dobu jednoho měsíce.
Autor: MVDr. Lucie Černegová