Čokoláda, čaj a kofein - hrozba nebo neškodné zpestření jídelníčku?
Vzhledem k stále častějším případům pozření kakaa, čokolády nebo kofeinových tablet zvířecími mazlíčky, jsem se rozhodla napsat článek i na toto téma. Doufám, že v něm najdete užitečné informace.
Látky, které jsou pro zvířata nebezpečné patří mezi metylxantiny a konkrétně se jedná o kofein (obsažen v kávě), teobromin (obsažen v čokoládě) a teofylin (obsažen v čaji). Tyto látky se přirozeně vyskytují v některých rostlinách. Jejich nejvyšší obsah mají cesmína paraguayská (yerba maté), kávovník, čajovník, kakaovník, koka a paulinie (semena známa pod názvem guarana).
Tyto látky jsou dobře a rychle absorbovány v zažívacím traktu. Metabolizují se v játrech a jsou vylučovány hlavně močí. Letální (smrtelná) dávka kofeinu pro psa je 110 - 200 mg/kg živé hmotnosti a pro kočku 100 - 150 mg/kg živé hmotnosti. U teobrominu je letální dávka pro psa v rozmezí 250 - 500 mg/kg živé hmotnosti a pro kočku 200 mg/kg živé hmotnosti.
Průměrný šálek kávy (200 ml) obsahuje 60 - 150 mg kofeinu, sklenička Coca-Coly (150 ml) 10 - 20 mg kofeinu a energetický nápoj (250 ml) asi 80 mg kofeinu. Tabulka bílé čokolády (100 g) obsahuje 3 mg kofeinu a 1 mg teobrominu, tabulka mléčné čokolády (100 g) 21 mg kofeinu a 155 - 200 mg teobrominu, tabulka hořké čokolády (100 g) až 20 - 120 mg kofeinu a 470 mg teobrominu. Nejvíce nebezpečné jsou čokoláda na vaření (100 g), která obsahuje až 170 mg kofeinu a 1 400 mg teobrominu a kakaový prášek, který obsahuje 18 - 150 mg kofeinu a 460 - 2 600 mg teobrominu.
Klinické příznaky při předávkování kofeinem se dostavují asi 1 až 2 hodiny po pozření toxické dávky. Jako první můžeme pozorovat neklid, hyperaktivitu, abnormální chování a zvracení. Postupně se rozvíjí další příznaky jako ztížené dýchání, zrychlení srdeční činnosti, přehnané reakce na podněty. Dochází k poruše koordinace pohybů, třesu svalů, křečím, zvýšení teploty a dehydrataci. Zvířata mohou uhynout v důsledku selhání srdce nebo dýchání.
Při předávkování teobrominem (čokoláda) dochází nejdříve ke zvracení a průjmu, častějšímu močení, hyperaktivitě. Následně dochází ke zvýšení teploty, třesu a křečím. Může se také objevit krev v moči, svalová slabost, zpomalení srdečné činnosti a dehydratace. Zvířata mohou uhynout v kómatu v důsledku srdečního a respiračního selhání.
Pokud dojde k předávkování teofylinem (čaj) dostaví se nejdříve průjem a zvracení. Dále se objevuje třes a slabost svalů, zrychlení srdeční činnosti a arytmie. Zvířata mohou být neklidné a hyperaktivní.
Léčba spočívá v dekontaminaci, urychlení eliminace toxinů z organizmu, podpoře základních životních funkcí a symptomatické terapii.
Nejdůležitější je však prevence, to znamená zamezit zvířatům přístup k čokoládě, čaji a kávě a výrobkům z nich.
Autor: MVDr. Lucie Černegová