I pokojové rostliny mohou být nebezpečné

28.06.2018

     V tomto článku se dozvíte něco o tom, které pokojové rostliny mohou být pro Vaše mazlíčky nebezpečné, co všechno můžou způsobit a proč je lepší se jejich pěstování vyhnout.

     Mezi jedny z nejoblíbenějších patří rostliny z čeledi áronovité (Araceae). Konkrétně se jedná o druhy jako například difenbachie (Dieffenbachia spp.), monstera (Monstera deliciosa), anturie/toulitka (Anthurium), kala/kornoutice (Zantedeschia), filodendron (Philodendron) a lopatkovec (Spatiphyllum).

     Tyto rostliny obsahují v různém zastoupení kyselinu šťavelovou, proteolytické enzymy a také krystaly šťavelanů (oxalátů). Oxaláty, které se v rostlinách vyskytují ve formě ostrých krystalků mají dráždivé účinky na kůži a sliznice. V důsledku jejich tvaru jsou schopny se do kůže zapíchnout, co pak vede k podráždění a následně k produkci histaminu, který je zodpovědný za příznaky otravy. Při chronické konzumaci může dojít k poškození ledvin a močových cest.

     Mezi typické klinické příznaky patří svědění, pálení, otok, vznik puchýřků na kůži a sliznicích. Pokud dojde k požití může se objevit chrapot, obtížné polykání, nadměrné slinění a zvracení. V těžkých případech dochází k otoku jazyka a krku a následně k udušení. Také se může vyskytnou krvácení z gastrointestinálního traktu a křeče.      

     Další oblíbenou čeledí jsou pryšcovité (Euphorbiaceae), mezi které patří vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima), kroton (Codiaeum variegatum) a také trnová koruna (Euphorbia milii). Otravy byli popisovány u ptáků, drobných savců, koček a psů. 

     Rostliny po poranění produkují latexové mléko, které obsahuje diterpeny. Diterpeny můžou zesilovat karcinogenní působení jiných látek a jsou dermatotoxické. To znamená, že po kontaktu s kůží vyvolávají svědění, vyrážky, puchýře a otok. 

     Pokud dojde k zasažení očí může to mít za následek otok víček a zánět oční rohovky a spojivky. Po požití dochází k zánětu sliznic v trávícím traktu, který je spojený s bolestivostí, nadměrným sliněním, zvracením a gastroenteritidou.

     Poslední skupinou, kterou zde ještě zmíním jsou dracény. V českých domácnostech se nejčastěji pěstují: dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana), který je známý i jako Lucky Bamboo, dále dračinec (Dracaena marginata) a v neposlední řadě také tchýnin jazyk (Tenura/Sansevieria spp.).

     Všechny tyto rostliny obsahují v různém množství saponiny, které mají dráždivé a potencionálně hemolytické účinky. 

     Po požití dochází lokálnímu podráždění, nadměrnému slinění, zvracení a průjmu, nechutenství, útlumu a slabosti. U koček můžeme také pozorovat rozšíření zorniček a zrychlení srdeční činnosti.


                                                                                            Autor: MVDr. Lucie Černegová