Králík domácí - základní informace
V posledních letech se těší stále větší oblibě chov Králíka domácího (Oryctolagus cuniculus).
V minulosti se králíci v Čechách chovali hlavně na maso, to se však postupně mění. Stále častěji se chovají pro potěšení a stávají se právoplatným členem rodiny.
Králík je zvíře pocházející původem ze Španělska. Jeho domestikace začala už v 1. století před našim letopočtem. Jsou to společenská zvířata. Nejvíce aktivní jsou ráno a podvečer.
Pro chov v bytě je nejvhodnější velká klec (ideální je, aby aspoň jedna strana byla 3x delší než králík) , která má kompaktní dno. Samozřejmostí musí být i denní pohyb mimo klece. Výška klece by měla být minimálně 40 centimetrů. Jako podestýlku používáme ASAN, hobliny nebo seno. Piliny, kvůli své prašnosti nejsou vhodné. Dále do klece můžeme umístit různé hračky, větvičky na okus (nejlépe mladé z ovocných stromů) a jiné předměty, které králíka zabaví. Klec by měla být umístěna na klidném místě, mimo průvanu a přímého sluníčka. Králíci jsou poměrně citlivý na vyšší teploty - už při teplotě nad 29 °C dochází k tepelnému stresu, což může vyústit až v hypertermii, která nakonec může být fatální. Ideální teplotní rozmezí je od 16°C do 21°C. Délka světelného dne je ideální 12 - 14 hodin.
Králíci jsou býložravci a tomu musíme přizpůsobit i složení jejich krmné dávky. Základ by mělo tvořit kvalitní, luční seno, spolu s kompletní krmnou směsí v formě granulí a zeleninou. Na zpestření nabízíme pouze výjimečně ovoce.
Průměrná délka života králíků se v zajetí pohybuje mezi 5 - 9 lety. Pohlavní dospělost dosahují mezi 4 a 10 měsícem života. Délka gravidity u samic trvá 28 - 33 dní a ve vrhu může mít 4 - 10 mláďat. Mláďata se rodí rodí holá a slepá. Oči otevírají 9 - 11 dní po narození a odstavit je můžeme ve věku 28 - 42 dní.
Králíci produkují 2 druhy trusu - normální, tvrdý trus, který obsahuje zbytky nestrávené potravy a pak cékofory - měkký trus, který je produktem bakteriálního trávení a je velice bohatý na živiny. Králíci jej konzumují přímo z análního otvoru.
Tělesná teplota se u králíku pohybuje v rozmezí 38,5°C - 40°C. Průměrná hmotnost je 1 - 7 kg. U zakrslých králíků je to 1 - 2 kg.
Dle velikosti v dospělosti můžeme králíky rozdělit do tří kategorií:
1. malá a zakrslá plemena: v dospělosti váží do 2 kg, patří sem například zakrslý beran, český strakatý, holandský, anglický strakáč a mnohé další
2. střední plemena: v dospělosti váží 3 - 5 kg, sem patří anglický beran, český albín, německý velký stříbrný a jiná plemena
3. velká až obří plemena: v dospělosti váží více než 5 kg, např. moravský modrý, belgický obr, francouzský beran a další plemena
Dle dalších kritérií můžeme králíky dělit dle postavení uší (napr. beran - uši padají směrem k zemi), délky a struktury srsti (krátkosrstý, dlouhosrstý, se speciální strukturou srsti atd.) a v neposlední řadě dle barvy (existuje velké množství barevných variant - strakatý, modrý, černý, pastelový...) a všechny tito vlastnosti se můžou vyskytovat ve vzájemných kombinacích.
Autor: MVDr. Lucie Černegová