Onemocnění přenášená klíšťaty - Lymská borelióza
Lymská (Lymeská) borelióza je bakteriální onemocnění zvířat a člověka způsobeno spirochétou Borrelia burgdorferi. Toto onemocnění se vyznačuje charakterem přírodně ohniskové nákazy a projevuje se postižením nervové a pohybové soustavy a v některých případech i kůže a srdce.
Přenašečem onemocnění jsou členovci sající krev (někteří roztoči, blechy, klíšťata...). Nejčastějším přenašečem v České republice je Klíště obecné (Ixodes ricinus). Počet infikovaných klíšťat v Praze a okolí se v rocích 2006 - 2017 pohyboval mezi 10 - 20 %. Rezervoárem onemocnění jsou různé druhy volně žijících drobných savců a ptáků. Z domácích zvířat byla infekce zaznamenána u psů, koček, koní, skotu a ovcí. Borelie se po proniknutí do hostitele šíří hlavně lymfou a krví, pronikají přes sliznice a penetrují do nervového systému.
K typickým klinickým příznakům u psů patří v první řadě kulhání, které se dostavuje náhle. Onemocnění může postihovat jeden nebo více kloubů, co se projevuje otokem, bolestivostí a zvýšenou teplotou kloubu. Mezi doprovodné příznaky patří horečka, apatie, nechutenství a někdy i neochota k pohybu. Nejčastěji nemoc probíhá epizodicky jako kulhání, které trvá několik dnů. U koček probíhá onemocnění většinou asymptomaticky. V některých případech se klinické příznaky mohou dostavit až několik měsíců po infekci.
Pro správnou diagnostiku je důležité aby pacient splňoval alespoň dvě ze čtyř kritérií:
1. pobyt v endemické oblasti s infikovanými klíšťaty (bohužel sem patří celé území ČR)
2. typické klinické příznaky onemocnění
3. pozitivní výsledek sérologického vyšetření
4. rychlá odpověď na správnou antibiotickou léčbu
Mezi další diagnostické možnosti patří přímý důkaz původce pomocí mikroskopu a speciálního barvení nebo různé metody nepřímého průkazu původce.
Terapie spočívá v podávání antibiotik po dobu nejméně 3 - 4 týdnů. Odpověď organizmu na podávání antibiotik je většinou rychlá a klinické příznaky by se měli zmírňovat již po 1 - 2 dnech užívání. Bohužel Borelie jsou schopny přežívat v organizmu zvířete a to je tak jejich trvalým hostitelem.
Důležitá je hlavně prevence - to znamená chránit své mazlíčky před napadením klíšťaty a při odstraňovaní klíšťat používat ochranné pomůcky (pinzety, rukavice...). Možná je i vakcinace, kdy se vakcinují štěňata od věku 12 týdnů s následnou revakcinací za 3 - 4 týdny a pak jednou ročně.
Autor: MVDr. Lucie Černegová
Zdroje obrázků:
www.pixabay.com