Poruchy svlékání u plazů (dysekdyze)

26.07.2021

     Pojmem dysekdyze se celkově označují poruchy svlékání staré epidermis u plazů, ať už jde o abnormální nebo nekompletní svleky. Patří k jednomu z nejčastějších problémů u plazů chovaných v zajetí. Nejedná se však o samostatné onemocnění, ale o nespecifický klinický příznak, který může signalizovat narušení zdravotního stavu zvířete.

     Příčiny mohou být neinfekčního nebo infekčního původu. Mezi neinfekční příčiny patří nejčastěji nevhodné zoohygienické podmínky, zejména nízká vlhkost v čase svlékání. Z infekčních příčin jsou časté parazitární a plísňové infekce. Poruchy svlékaní se také mohou vyskytovat u některých metabolických poruch a dysbalancí (napr. při hypoproteinémii, dehydrataci). 

     U ještěrů a gekonů někdy dochází k utvoření prstence, který je tvořený odumřelou epidermis. Nejčastěji se vyskytuje na prstech a konci ocasu. Tento prstenec pak může komprimovat cévy a kapiláry, což může vyústit v nekrózu.     

     Nikdy neodstraňujeme starou epidermis násilím a nasucho. Pro úspěšné odstranění, je nezbytné zvlhčit povrch těla pacienta. Můžeme buď zvýšit celkovou vlhkost v teráriu rosením, nebo postižené zvíře vykoupat ve vlažné lázni po dobu 15 - 45 minut (lázeň je vhodná zejména u hadů). Následně odumřelou vrstvu epidermis opatrně mechanicky odstraníme tahem směrem k ocasu zvířete. Zvláštní opatrnost věnujeme oblasti hlavy se zaměřením na spektakulum. To nikdy neodstraňujeme násilím, jinak hrozí poškození rohovky i celého očního bulbu. Pro úspěšnou léčbu a prevenci, je důležité odhalit příčinu a následně ji odstranit. Důležité je dodržovat specifické zoo-hygienické podmínky, které jsou typické pro konkrétní druh zvířete

      

                                                                                                  Autor: MVDr. Lucie Černegová